Uncategorized

Montreali bënë histori – Duka kualifikohet në çerek-finale të Kupës CONCACAF

Montreali bënë histori – Duka kualifikohet në çerek-finale të Kupës CONCACAF
 http://www.impactmontreal.com/sites/montreal/files/photodequipe14_v2.pdf
MONTREAL CANADA : Duke u përballur me një nga ekipet më të forta në Amerikën e veriut, kampionen e Meksikës, Pachuca, ekipi kanadez, Montreal Impact, ku luan edhe shqiptari Dilly Duka –  u bë ekipi i parë kanadez, për të fituar një kualifikim  çerek – final – të Kupës CONCACAF. 
Simbas komentatorve sportiv, kualifikimi ka qenë shumë e rëndësishm, mbasi ajo u arrit kundër një kundërshtari n nga futbolli meksikan në Ligën e Kampionëve të Amerikës së veriut, CONCACAF, të martën, në një moment dramatik, kur sulmuesi i Montreal – Cameron Porter, shënoi në minutën 90+4- të ndërprerjes, kohë kjo për të siguruar një barazim 1-1 dhe të kualifikoi kanadezët e Montrealit prej ndikimit nga shënimi i golave ​​të skuadrës në fushën kundërshtare.
Gazeta Bota sot shkruan, se futbollisti shqiptar, Dilly Duka, me ekipin e tij nga Kanadaja, Montreal Impact, bënë mrekulli në CONCACAF Champions League (amerikano-verior). Montreal Impact si vendas barazoi 1:1 me ekipin e mirënjohur meksikan, Pachuca, por falë barazimit 2:2 në sfidën e parë, janë kualifikuar në gjysmëfinale.
Futbollisti shqiptar, shkruan Bota sot, luajti titullar, bëri lojë të mirë me shokë dhe arritën një sukses të madh. Duka ka meritën më të madhe për këtë kualifikim, sepse në sfidën e parë pati realizuar dy gola. Ekipi meksikan është treguar shumë i rrezikshëm, pasi që në minutën 80-të kaluan në epërsi me golin e Cano nga penalltia. Montreal Impact gati ishte i eliminuar, mirëpo Porter ka qenë hero i kualifikimit, duke barazuar rezultatin 1:1 në minutën e 90+4. Duka me ekipin e tij shkelen gjysmëfinalen e madhe të Championsit.
 
 38.104 tifozë kan qenë të pranishëm në stadiumin olimpik të Motrealit.
 
Ndikimi, me dy gola në ndeshjen e parë të çerekfinales në Pachuca, solli rezultatin përfundimtar në 3-3., Skuadra kanadeze Montreal Impact, gjithashtu u bë ekipi i dytë MLS, Kampionatit të Futbollit SHBA dhe Kanada në histori që ka arritur deri në çerek- finale të Champions League. E para që arriti deri në çerek finale ka qenë skuadra e Washington Statet – Seattle, e cila kishte “thyer akullin” në atë terren të veçantë të garës në sesionin 2012-13, kur ata mundën kampionen e Meksikos Tigres ne rezultatin përfundimatar 3-2 në total,
DC United e kryeqytetit të SHBA ose Alajuelense, e Kosta Rikës do të jenë kundërshtarët e ardhshme Montreal-it në çerek finalen Champions League, pas dy javësh./Beqir SINA/

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

/* ]]> */