Kronika e Zezë Lajme nga Diaspora

Në emër të grupit iniciues si dhe vetëdijes të familjes Begu po bëj një lajmërim bamirës:

Në emër të grupit iniciues si dhe vetëdijes të familjes Begu po bëj një lajmërim bamirës:
Zgjodha fotografin me të bukur që të them lamtumirën e fundit krenaris të kombit “Fatmir Begu” Lavdi !
Zgjodha Dibrën ne fotografi, vendlindjen e tij që e lindi dhe e riti për ti dali në ndihmë atdheut. Ky trim i paepur në kohën kur Kosova po digjej flakë nga barbarët serb, la gruan, fëmijët, familjen dhe bisnesin në New York, duke ju bashkuar kështu luftës për clirmin e Kosoves. Ishte luftëtar i rrallë thon shoket e tij të luftes, besnik dhe i dashur për të gjithë, ndaj kujtimi për të është i pavdekshëm!
Nuk me del nga mendja momenti kur të gjithe filluan të largohen nga varimi i Fatmirit, dhe familja e tij ngelen të vetëm në shi. Gruaja e Fatmirit, Hanifja zgjati krahët si shqiponja dhe përpiqeshte ti mbulojë fëmijët e vet. Nuk e dij… apo ishte shiju apo lotët e njerëzve që nuk ndaleshin atë ditë!
Cohuni o njerës tju tregojmë fëmijëve të Fatmirit se nuk janë vet, cohuni tua lehtësojmë ditën me një kontribut simbolik si shenjë mirënjohje se Fartmir Begu akoma jeton ne zemrat tona! …Lavdi!…/Dibraime/

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

/* ]]> */