Lajme nga Shoqata

Dibranët në Nju Jork – mblidhen për herë të parë mbas kuvendit me kryetarin e ri

Dibranët në Nju Jork – mblidhen për herë të parë mbas kuvendit me kryetarin e ri 
 
Bota Sot | 15.02.2016 15:40 • Beqir SINA – New York
5 ish kryetarët e mëparëshëm Muharrem (Rremi) Shehu, Lavderim Cami, Xheladinë Pjeçja, Ibrahim Kolari dhe Ilir Rusi – bëhen së bashku t’i ndihmojnë shoqatës Dibra në Staten Island – New York
STATEN ISLAND NYC; Mbas zgjedhjeve të reja – dje në ishullin Staten Island – New York, ku ndodhet dhe qendra e dibranëve Shoqata Atdhetare Dibra, është mbledhur këshilli i shqatës së re, me 5 ish kryetarët e mëparëshëm Muharrem (Rremi) Shehu, Lavderim Cami, Xheladinë Pjeçja, Ibrahim Kolari dhe Ilir Rusi.
Në këtë takim – thuhet se ka munguar kryetari i fundit, zoti Musa Paçuku( nuk dihen arsyet), i cili udhehoqi me sukses për dy vjet SHAD-in, dhe në mënyrë demokratike, ai ia urojë dhe ia dorzojë njëkohësisht detyrën kryetarit të ri Dashnor (Dashi) Miftarit.
Në mesin e tyre, ishin edhe anëtar të vjetër të komunitetit dibran – veprimtari i njohur dibran – intelektuali Sinan Fishta, dhe disa anëtar të tjer të saj.
Megjithëse, ende nuk ka një dekleratë të shoqatës rreth këtij takimi, ai duhet marrë shembull për nga zhvillimi edhe nga shoqatat dhe organizatat e tjera në komunitetin shqiptarë.
Takim ky i cili jo vetëm në Shoqatën Atdhetare Dibra dhe komunitetin dibran – është hera e parë, që të arrijnë e të bëhen së bashku ish kryetarët dhe diskutojnë të ardhmen e shoqatës, por edhe të orfojnë ndihmën dhe ekesperiencën e tyre, udhëheqëse, por edhe një shembull i mirë për gjithë komunitetin shqiptarë, shoqatat e organizatat shqiptare në komunitetin tonë, sepse ka ardhur koha që shoqatat e organizata nuk “janë më pronë” e kryetarve.
Dhe, kjo tregonë edhe një fakt tjetër në shikim të saj se komuniteti ynë, duket se kohët e fundit po ecën përpara dhe po lë pas mënyrat arkaike, të udhëheqjes së komunitetit.
Edhe, kryetari i ri i SHAD-it, Dashi Myftari, është shprehur entusiast rreth këtij takimi, mbasi të paktën kështu shkruan ai në statusin e tij në rrejtin social “Facebook”.
Ai thotë ;” Sikurse këto fytyra të sinqerta dhe të buzqeshura, ashtu edhe ne shpresojm që edhe Shoqatës Atdhetare Dibra – së bashku të gjithë t’i kthejm buzqeshjen, krenarin dhe imazhin i saj – shoqatës dhe Dibrës. Të cilët natyrisht që e meritojnë si dibran në komunitet, të suksesshëm dhe me një kontribut të madh jo vetëm për familjet tona, Dibrën por edhe për çështjen tonë kombëtare – ku dihet mirë se dibranët nuk kan munguar asnjë herë – duke qenë gjithmonë të parët sa herë e ka kërkuar nevoja”
Më tej kreu i dibranëve në Staten Island – ka shprehur edhe kënaqsinë e tij, siç thotë ai sepse :“Dje, patëm një takim shumë miqësor dhe konstriktivë për të mirën dhe të ardhmen e shoqatës me shumicën e ish-Kryetareve te SHAD-it, ku ia vlen të ceket, përkrahja dhe gadishmëria e tyre, për të qenë edhe më afër me shoqatën – ndihmuar shoqatën dhe ata premtuan se nuk ka për të munguar edhe me kontributin e tyre sa do modest qoftë ai dhe i çfardollojshëm”.
Andaj perfundon kryetari i i ri i shoqatës gjejë rastin me këtë rast edhe t’i falenderoj perzemërsisht të gjith kryetarët për vullnetin dhe gadishmërin e tyre për të qendruar afër me SHAD , shprehur, në këtë takim të parë.
“Duke, ju kujtuar, atë, ka shkruar Myfatari, se Edhe nji dibrani i madh si Sinan Fishta, ishte pjesmarres dhe tha se: “Deri në frymën e fundit jam i gatshëm pranë jush dhe çdo herë do të kontribojë për Dibrën tonë!”
Ndërsa në rrjetin social “Facebook” statusin e shoqatës për këtë takim ka shkruar edhe një prej ish Kryetarve më të suksesshëm të Komunës së Dibrës së Madhe, z. Ymer Ollogu,
Ai shkruan se :”Kjo është karakteristike e mentalitetit dibran, dhe vlerë për të cilën shumë na vlersojnë. Në momente të caktuara përkrah njeri tjetrit. Ju lumtë sepse çdonjeri nga Ju në një moment të caktuar, i duheni Dibrës dhe dibranëve, ç’donjeri prej jush për sa udhëhoqët shoqatën, ka meritat e veta për jetëgjatësinë e asaj që juve ju bënë dhe ju mban bashkë , gjithmonë rrethë Shoqatë Atdhetare Dibra dhe komunitetit dibranë në diasporë. Urime dhe mbarësi për Ju dhe gjeneratat që vijnë pas”, shkruan Ollogu.
Muzikani i njohur dibran në komunitetin e tyre – Mastafa – Faja Cami ka shkruar për këtë rast se “ Duhet të krenohet Dibra dhe dibranët me ju , keni lindur në Dibër dhe mos i harroni dibrënanët, Dibrën tuaj dhe tonën, për hir të të parëve tanë, dhe historisë së Dibrës . Suksese, dhe qofshi të gëzuar dhe të buzëqeshur, por me suksese të reja të ndihmojmë e përkrahemim njëri tjetrin – e qofshi te palodhur , thotë Cami dhe shtonë se ka ardhur koha dhe duhet të i kthehet imaxhit të mirë të Dibrës dhe dibranëve kudo, deri këtu në diasporë.
Më pas Cami sugjeron që të largohet urejtja e xhelozija dhe të afrohemi sa më shumë me njeri tjetrin – dhe të afrohet e t’i gjendet vendi sa më shumë rinisë tonë, e shkolluar edukuar dhe e mrekullueshme”
Emin Eddie Egriu , ish shqiptari i parë për kandidatë në Kongresin amerikan, një veprimtari i dalluar i komunitetit, shkruan se :” Tani tek komuniteti dibran më vjen mirë që unë shoh një ekip, që do të bëjë gjërat më mirë … Dashi – Danny Mifatri, ju jeni një person i duhur që mund të, të bashkohen edhe të gjithë dibranët në Amerikë dhe unë do të japë atë që ka nevojë komuniteti ynë. Ju vaftë mbarë të gjithë dibranëve – Zoti ju bekoftë dhe ju ndihmoftë dhe ju mbrojtë! Le të vazhdojmë me vizionin tuaj drejt prosperitetit për Dibrës!” shkruan Egriu, i cili vjen nga një familje patriotike dibrane.
“Krahu i djathtë” i Kryetarit i Shoqatës Atdhetare Dibra, New York, SHBA. ose
nënkryetari i SHAD-it, Gazmend Kerkuti, thotë “Me krenarin më të madhe do të sakrifikoj çdo gjë që kam, syri s’më dridhet! Jam krenar, se jam Dibran!

1 Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

  • JU LUMT,,, KRENOHEMI EDHE NE TE KESAJ ANE ME JU TE DASHUR VELLEZER,,,,QE NGA FETYRAT TUAJA TE QESHURA RREZATONI DASHURI,RESPEKT,MIRNJOHJE,,,,VETMOHIMI PER SOLIDARITET NE KRAH TE NJERI TJETRIT DD TU BEJ ME TE FORT,ME TE MENCUR E STABILE PER TE NDERRMARRE AKSIONE TE FUQISHME ME EFICENS PRODUKTIVE PER MBARVATJEN E JETES SE DIBRANVE KUDO KU JANE,PUNOJNE E JETOJNE,,,,JU JENI AJKA E DIBRANVE SEPSE JENI ZGJEDHUR PO NGA VET ATO,DHE NE,DIBRANET NUK GABOJME NE ZGJEDHEJ,,,HISTORIA MBASE NA ESHTE MOHUAR NE ETAPA E KOHE TE VECANTA,POR NE TE BASHKUAR E NGJESHUR BREZASH ME NJERI-TJETRIN FALIM,POR DHE DIJME TE TREGOJME E MARRIM VETE ATE QE MERITPOJME,TE DASHUR VELLEZER BOTA SOT ESHTE SHUME E VOGEL,NE PELLEMB TE DORES SI I THONE,,,,TE GJITHE,ANEMBANE QE KOHET DHE EPOKAT NA NDANE SI ZOGJT E PULES TE KONTRIBUOJME SADO PAK,AQ SA MUNDEMI TE VEME CDO DITE NGA NJE TULLE E TE RRISIM KALAN TONE,,,,,KALANE E NENET MALEVE TONA KRESHNIKE,TE ATYRE MALEVE QE KURRE NUK E ULEN KRYET, PER CDO DITE LINDNIN BURRA QE MBLIDHESHIN ODAVE DHE MERRNIJN VENDIME HISTORIKE PER VELLAZRIM-BASHKIM,DHE PERSE KLIKAT RROTATIVE TE GUIDATOREVE TE KOHES MUNDOHESHIN TE SABOTONIN MENCURINE NATYRALE DHUNTI E LASHTE PER NE,PERCJELL GJENERATE PAS GJENERATE VETI SPECIFIKE QE RRALLE MUND TI GJESH NE TREVA TE TJERA,,,,,,,TE DASHUR DIBRANET E MIJ LE TE BASHKOHEMI SE BASHKU DHE TE TRIUNFOJME SE PARI PER TE CUAR NE VEND NDERIN E KRENARIN TONE DUKE JU PERGJIGJUR ALTERNATIVES SE Z.TURHAN RUSI BERE KOHE ME PARE PER SIMPOZIUMIN E HISTORISE SE DIBRANEVE,E TU VEME NJEHER E MIRE KUFIRIN KE THANA PADREJTESIVE TE UZURPATOREVE E TRADHETAREVE INFILTRUAR NDOSHTA DHE QELLIMISHT NE PERCARJEN TONE DHE SE BASHKU SI NJE ORTEK TE RROKULLISEME DREJT SUKSESEVE PER TE ARDHEM TONE DHE TE FEMIJVE TANE,,,RESPEKTE I JUAJI Demir RUSI

/* ]]> */