Kronika e Zezë Lajme nga Diaspora

KANADA : Aksident i rëndë në Toronto, shuhen 3 gjenerata të familjes shqiptare

 

 
KANADA : Aksident i rëndë në Toronto, shuhen  3 gjenerata të familjes shqiptare
 
 
Beqir SINA, New York
 
Shtypi kanadez shkruan se aksidenti fatal ka ndodhur nga përplasja, e disa automjeteve  në jug të rrugës “Finch Ave”, duke marrë jetën e tre berzave të familjes shqiptare  përfshirë edhe vajzën e tyre 5-vjeçare, Isabella, nëna e saj, Valbona Vokshi, gjyshen Xhemile, që po ktheheshin nga vizita e tyre në Wonderlandin e Kanadasë,.
d7118s635772.jpg


TORONTO KANDA : Tre breza të grave nga një familje të vetme mbetën të vdekur si shkak i një aksidenti tragjik në autostradën “ Highway 400” të premten në mbrëmje, tha  policia kanadeze, duke shtuar se “aksidenti fatal ka qenë i pa shmangshëm”.
Mediat kanë identifikuar viktimat e këtij aksidenti të cilat për fatkeq janë : Xhemile Vokshi 55 vjeç, Valbona Vokshi 35 vjeç dhe Isabela Kuçi 5 vjeç; gjyshja, vajza e saj dhe mbesa.
 
Makina me të cilën udhëtonte familja shqiptare, simbas lajmeve  u përfshi nga flakët pas një aksidenti ku u përplasën disa automjete.
Në një automjet tjetër të aksidentuar, udhëtonin vajza tjetër e 55-vjeçares dhe djali i saj 2-vjeçar, por që fatmirësisht nuk pësuan lëndime të mëdha.
Valbona e cila drejonte makinën kishte emigruar në Kanada prej 15 vitesh, atje kishte krijuar familjen dhe punonte me prindërit në një restorant.
Shtypi kanadez shkruan se aksidenti fatal ka ndodhur nga përplasja, e disa automjeteve  në jug të rrugës “Finch Ave”, duke marrë jetën e tre berzave të familjes shqiptare  përfshirë edhe vajzën e tyre 5-vjeçare, Isabella, nëna e saj, Valbona Vokshi, gjyshen Xhemile, që po ktheheshin nga vizita e tyre në Wonderlandin e Kanadasë,.
Policia, deri dje nuk kishte bërë të ditur  emrat e viktimave, shkruante shtypi kanadez.
“Valbona, “e donte jetën dhe shpresat dhe ëndrrat e kishte për më shumë për të ardhmen e saj… ajo ishte njeriu, që donte për tu kujdesur për të gjithë”, tha Seitaj, një shoqe e vjetër e saj, që  ka vizituar familjen e vitktimave çdo ditë që nga përplasja.
Miqtë dhe komuniteti shqiptarë në Kanada  kanë filluar një fushatë fond mbledhëse të financimit për të mbledhur para për GoFundMe.com për familjen, thuhet në një njoftim nga Kanadaja.
Simbas shtypit kanadez motra e Valbonës, Blerta, dhe nipi 2-vjeçar, ishin duke udhëtuar në një makinë të tjetër, po në të njëjtën rrugë gjithashtu të përfshirë në aksident, por ata fatmirësisht mbijetuan.
Valbona, thuhet se ështê nga Tirana  – Shqipëri, dhe erdhi në Kanada në moshën 20 vjeç , ajo ka punuar me orë të zgjatura në një restorant të sponsorizojë prindërit dhe motrën e saj.
“Isabella, ajo që tani flutorojë në Qiell, me engjujt, shkruajnë gazetat e Torontos, ishte gjithmonë e gëzuar, e qeshur, e dashur dhe me shumë humor, duke i bërë shokët e shoqet të qeshnin me embëlsinë fëminore, në kopshtin e tyre në Princess Margaret School Junior në Etobicoke,” ka thënë  edukatorja e saj, Sarah Harwood.
Gjithashtu thotë ajo “Isabela e dashur, ishte edhe një aktore e talentuar , ajo luajti rolin e nënës për një shfaqje për fëmijët e tjerë, ajo shkroi dhe tregimet e saj, si ai”Miqtë dhe lepuri.”
“Humbja e saj do të lënë një vend bosh në klasë tonë. Ajo ishte një engjull një dritë shumë e ndritshme, në Qiell”, thotë edukatoria e saj Sarah Harwood, kur mori lajmin e vdekjes së Isabelas të hënën, në një letër drejtuar prindërve dhe kujdestarëve të nxënësve të kësaj shkolle.
“Kjo ka qenë një ditë e “ kobshme” për gjithë komunitetin tonë,  shkollën tonë teksa  ne vajtojmë humbjen tragjike të një engjulli të shëndrritëshëm që tani fluturonë në Qiell”, ka shkruar kudestarja e saj.
Një ekip prej tre punonjësve socialë, thuhet se ka qenë në shkollën e e Isabellës, duke folur me ëmbëlsi, dashuri dhe inkurajim me rreth 340 nxënës të hënën. 
Ata po qëndrojnë në Shkollë, duke folur me nxënësit deri të mërkurën, ditën e fundit të klasave, thotë Shari Schwartz-Maltz ,i cili është një zëdhënës i Këshillit të shkollës në District Toronto.
Shkolla tani ka dërguar letra për prindërit për të biseduar me ta dhe inkurajuar fëmijët e tyre rreth tragjedisë.
Në shkollë dhe komunitetin e Torontos, është hapur libri i zisë për humbjen e gjithashtu të viktimave të aksidentit

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

/* ]]> */