Lajme nga Bota Media Opinione

Bill dhe Hillary Clinton, George W. Bush do të jenë për të marrë pjesë në inaugurimin e Donald Trump

Bill dhe Hillary Clinton, George W. Bush do të jenë për të marrë pjesë në inaugurimin e Donald Trump
Beqir SINA – New York
WASHINGTON D.C.: Kështu të paktën ka konfirmuar sot shtypi prestigjoz në SHBA, kur shkruan se Ish Presidenti Bill Clinton dhe ish Zonja e Parë Hillary Clinton, do të marrë pjesë në inaugurimin e ish-kundërshtarit dhe rivalit të tyre, Presidentit të sapo zgjedhur Donald Trump si president 45-të të Shteteve të Bashkuara.
Ajo që pretendon se ka raportuar së pari është gazeta e Washington D.C, Daily informator, e cila ka shkruar se “ Klintonët e “zëmëruar” , duket se kanë vendosur në heshtje për të marrë pjesë në ngjarjet e ditës historike të ceremonisë tradicionle të inagurmit të Presidentit të 45të SHBA, pasi kjo çështje është vën në diskutim të radhët e demokratëve, ku shumica e tyre kan deklaruar se do t’a bojkotojnë ceremoninë inagurale të Presidentit të zgjedhur Donald Trump.
Vendimi i ish kandidates demokrate Hillary Clinton për të marrë pjesë ne ceremoninë inagurale, pra për të parë betimin vjen sipas shtypit amerikan ngase, ndoshta ata janë të përfshirë në diskutime të brendeshme me strukturat e Partisë Demokrate të cilat kan qenë më të diskutueshmet ndonjëher në presidencialet e sivjetme, në historinë moderne, në të cilën presidenti i zgjedhur Trump, shpesh her gjatë fushatës është rishfaqur pas skandaleve nga të dy Hillary dhe Bill Klinton, të kaluarën e tyre.
Kandidatja demokrate Hillari Clinton Ish-sekretari i shtetit e cila në fund të fundit fitoi rreth tre milionë më shumë vota se Trump në mbarë vendin, por humbi në Kolegjin Zgjedhor nga dhjetra vota, nuk duhet t’a pranonte pjesmarrjen e saj thonë komentatorët dhe analistët politik amerikan.
Mirëpo ata thonë gjithashtu se ish-kandidatja Demokrate, Hillary Clinton dhe ish Presidenti Clinton thuhet se vendosën në momentet e fundit, të i japin një pamje tjetër “fotografisë” së pjesemarrjes se tyre në festimet në Capitol Hill – Uashington nga një ndjenjë e “detyrës dhe respektit Kushtetues të SHBA – për procesin demokratik amerikan”.
Shtypi amerikan shkruan sot se :” Që ftesa i drejtohet vetëm ish-Presidentit kjo dihet, mirëpo përse ish-Zonja e parë, Hillari Clinton, do të marri pjesë si mysafire i tij, disa e kanë interpretuar këtë paralajmërim për Hillary Clinton. Ku ajo thuhet se ka pasur diskutime të vazhdueshme mbi pjesmarrjen e saj, si një ish-Zonjën e parë, dhe që ajo do të ulet në rradhën e parë të inaugurimit në ballkonin e Kapitolit, ku kamerat e rrjeteve elevizive do të na japin saj çdo reagim të saj “.
Klintonët në këtë ceremoni madhështore sipas traditës do të bashkohen me ish-presidentin George W. Bush dhe ish-zonjën e parë Laura Bush, e fundit nga familja Republikane që kan banuar në Shtëpinë e Bardhë, në Uashington D.C.
Familja Bush tha se ata ishin “të kënaqur që të jenë në gjendje për të dëshmuar transferimin paqësor të pushtetit – një vulë kjo e demokracisë amerikane – dhe betimit të presidentit Trump dhe Vice President Pence”, në një deklaratë të lëshuar të martën.
George W. dhe Laura Bush njoftoi gjithashtu sot në një deklaratë se ato janë “të kënaqur që të jetë në gjendje për të dëshmuar transferimin paqësor të pushtetit një vulë të Amerikës së demokracisë dhe të betimit të Presidentit Trump dhe nënpresidentit Pence.”
Të gjithë ish-Presidentët dhe ish Zonjat e para, thuhet se janë të ftuar në përurimin,e Presidentit të 45të, të SHBA , Donald Trump, por sot, sipas shtypit amerikan i vetmi që nuk kishte dhën der tash një përgjigje, pozitive ishte Jimmy Carter.
Kurse, ish Presidenti George H.W. Bush, nuk do të jetë atje, tha një zëdhënës për president 41të-duke e argumentuar atë me shëndetin dhe me moshën e tij.

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

/* ]]> */