Kulture Lajme nga Diaspora Lajme nga Dibra Lajme nga Shoqata Media

New York: KF Korabi festoi Ditën e Shën Valentinit dhe Pavarësinë e Kosovës

New York: KF Korabi festoi Ditën e Shën Valentinit dhe Pavarësinë e Kosovës
Nga Beqir SINA – New York
Të mbledhurat nga ky festim do ti dhurohen Klubit të Futbollit Korabi, në Dibër, i cili është pretendet serioz për të garuar sesionin e ardhshëm në Ligën e Dytë të Maqedonisë
Woodbury – Connecticut : Anëtarët Klubit të Futbollit Korabi, nga Staten Island – Nju Jork, një nga më të vjetrit dhe mjaft të suksesshëm në aktivitetet sportive shqiptaro amerikane, nivel lokal – në zonë e Tri-Shtetshit, së bashku me familjet e tyre, ka zgjedhur të festojë Shën Valentinin vitet e fundit edhe me 17 Shkurtin – Pavarësinë e Kosovës.
.
Në mikëpritjen bujare dhe çdo gjë falas të Agron Krivca – pronarit dibran të lokalit “Elennis Family Restaurant” në qytetin Woodbury – Connecticut, Shën Valentini dhe 10 vjetori i pavarësisë së Kosovës, u shënuan me dashuri, dhe festë, ku të ardhurat e përfituara, thanë ata do ti dhurohen Klubit të Futbollit “Korabi” nga Dibra e Madhe.
Mysafir nderi ishte sportisiti dibran kampioni i bodybuilder Artie Seferi.
Futbollistët e Korabit, drejtuesit e saj, së bashku me anëtarët e familjeve të tyre, dhjetëra simpatizantë dhe mbështetës të këtij klubi futbollistik. veprimtar të dalluar të komunitetit dibran, u argëtuan për disa orë, nën ritmin e bukur të këngëve dhe valleve popullore, dhe muzikës së lehtë për dashurinë.
Të pranishëmit, në emër të kryesisë dhe në emër të KF – Korabi,,i ka përshëndetur me një fjalë rasti drejtuesi i kësaj mbrëmje zoti Përparim Papraniku.
Në cilësinë e udhëheqësit të kësaj feste, ai e quajti mbrëmje shpirterore – të dashurisë njerëzore “njeriu për njeriun” me dashuri dhe dinjitet – Shën Valentinin, “një mbrëmje të dashurisë të shenjtë mes njerëzeve”, duke shtuar se ne kemi rastin sot të festojmë edhe 10 Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.
Jemi tubuar sonte këtu në Woodbury – Connecticut për të festuar dhe për ta kujtuar një nga datat më të rëndësishme të kombit tonë, pas pavarësisë së Shqipërisë, Pavarësinë e Kosovës, “Kosova 10 vjet shtet”, pra dhjetë vjetorin e shpalljës së pavarësisë te Kosovës pas një robërie një shekullore, tha Papraniku.
“Të nderuar të pranishëm nuk mund ti harrojmë asnjëhere perpjekjet e atyre që luftuan rreshturazi për Shqipërinë etnike. Ata të cilët u flijuan për këtë ideal të shenjët kombëtar. Për Kosovën e lirë dhe të pavarur, të cilën ne së bashku me ditën e dashurisë, po e festojmë po me dushurinë për Kosovën” tha ai.
Më pas ai ka folur për sukseset e KF Korabi, në aktivitetet sportive të komunitetit shqiptar dhe nivel lokal – në zonë e Tri-Shtetshit, ku një vend të veçantë gjatë fjalës së tij – zoti Papraniku, i dha edhe figurave qendrore të këtij klubi, prej krijimit të tij, dhe rezultateve të saj si duke e vlerësuar si të shkëlqyer bashkëpunimin me KF Korabi nga Dibra e Madhe.
Dhe ka faleminderuar, Neat Kerkutin, Shpetim Ramku, Ekuran Marku, Faton Papraniku, Alit Jani, Buran Kaja, veteranit të këtij klubi futbollistik , Xhevad Dema, Argetim Dema, Imer Dedja, Veli Morina , Astrit Kerkuti, Dashnor Dema, Atliun, Gazmend Ajdari
,Abibin dhe të tjerët .
Kurse ish kryetari KF Korabi, zotëri Murat Mela, kujtojë me këtë rast anëtarët të Klubit Futbollistik “Korabi”, në New York, të cilët nuk i janë ndarë kombëtares shqiptare, edhe në ndeshjet eleminatore në grupin E, ku luajti përfaqësuesja jonë ( Kopenhagen, Lisbonë, Elbasan, dhe Erevan) deri sa shkaun edhe në Parisë, për të ndjekur 3 ndeshjet e e grupit të kombëtares kuqezi në kuadrin e Francë Euro 2016.
Ai tha se kudo që shkuan shqiptaro-amerikanët në stadiumet e Europës, na bën krenar duke valvitur flamurin kuqezi dhe me plisa në kokë, duke u bërë edhe mbështetës të zjarrtë të Kombëtares kuq e zi, dhe fituar edhe “zemrat” futbollistave, trajnerit Xhani DeBiazi, dhe presidentit të Federatës Shqipatre të Futbollit Armando Duka.
Udhëheqësi i kësaj mbrëmje festive më pas ka faleminderuar edhe organizatorët e kësaj mbrëmje dhe veçanërisht mikëpritësin pronarin e restorantit “Elennis Family Restaurant” në qytetin Woodbury – Connecticut, Agron Krivca, ku ata festuan Shën Valentini dhe 10 vjetori i pavarësisë së Kosovës.
.
Pjesëmarrësit u argëtuan nga muzika e dhe kenga e vallja shqiptare, ndërsa organizatori me këtë rast ka shpërndarë edhe dhurata për çdo çift.

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

/* ]]> */