Lajme nga Bota Media Showbiz

15 Top Atraksionet Turistike në Rio de Janeiro

15 Top Atraksionet Turistike në Rio de Janeiro
Nga Beqir SINA – New York
Rio de Janeiro Brazil ( 15 – 19 Shkurt 2018) Bota sot, me një vizitë pesë ditore në Rio de Janeiro javën e kaluar nëpërmjet aparatit fotografik, sjell disa pamje mahnitëse, nga ky qytet i cili është edhe nga më të vizituarit në botë,ose vendi më i zhvilluar në industrinë e trurizmit . Me plazhet me rërë të bardhë, malet që rrethojnë si mure gjigande “kalanë” Rio de Janeiro, dhe portin piktoresk.
Dhe, nuk është aspak çudi që Rio de Janeiro njihet si “cidade maravilhosa”, apo qytet i mrekullueshëm. Duke u përballur me bregun e Atlantikut të Jugut, qyteti i dytë më i madh në Brazil, është bekuar me një nga mjediset më të bukura natyrore për një metropol në botë.
Peizazhi i verbues dhe vezullues është vetëm një nga arsyet që vizitorët të shumtë nga mbarë bota vizitojnë Rio-n. Sidomos, gjatë sezonit të karnavaleve, rrugët mbushen me muzikë dhe kërcimtarë të veshur me ornamente, duke tërhequr dhe mrekulluar turistët që vijnë nga e gjithë bota.
Mirëpo, Rio de Janeiro njihet si “cidade maravilhosa”, apo qytet i mrekullueshëm, është për tu vizituar në çdo kohë të vitit, ku vizitorët nuk do të duan të humbin atraksionet kryesore turistike në Rio de Janeiro, të cilat janë shumta por mos harroni dhe fusni në guidën tuaj këto 15 vende.
1 – Christ the Redeemer
Shtrirë në majë të majës më të lartë të Corcovado Peak 710 metër (2,330 feet), statuja e “Cristo Redentor”, si i thërrasin vendasit qëndron me krahë të shtrirë, duke parë seren jashtë qytetit Rio de Janeiro, i rrethuar në formë patkoi nga male të larta njeri pastjetrit te lidhura si “zinxhir”. Ndërtimi i statujës “Cristo Redentor”, filloi në vitin 1922 gjatë kulmit të lëvizjes Art Deco, dhe statuja e betonit dhe e shkëmbinjve të maleve konsiderohet statuja më e madhe e projektuar në atë zhanër në botë. Shumica e vizitorëve merrnin një tren vertikal për të arritur në bazën e statujes. Nga atje, vizitorët shkonin vite me pare në monument dikur kishin për të ngjitur qindra hapa për të arritur deri në krye. Sot, vajtja ne maje te majes të lartë të Corcovado Peak 710 metër (2,330 feet),eshte moderrnizuar me nje ashensorë dhe shkallë lëvizëse, që janë në dispozicion për të shkurtuar udhëtimin.
2. Copacabana
I ndarë nga Ipanema në perëndim nga plazhi Arpoador favorizuar nga surfer, Copacabana ka një viber më aktive se sa fqinji i tij në mënyrë të barabartë. Vendorët e Rios, të quajtur “cariocas”, gjithmonë duket se kanë një lojë të futbollit ose të volejbollit në lojërat e tyre tradicionale, dhe shitësit me zë të lartë piqen në rrezet perveluese të diellit të shesin pije të ftohta dhe ushqime të freskta nga kioskat që gjenden kudo neper plazhin. Fort Copacabana, ku eshte edhe një bazë ushtarake me një muze të kohës së luftës që është e hapur për publikun, dhe qëndron në fund të plazhit. Në gjatësinë e plazhit para fortesës, peshkatarët ofrojnë kapjen e tyre në mëngjes për shitje ashtu te fresket sapo e kan kapur peshkun.
Vizitorët dhe cariocas njësoj duan të shëtisin përgjatë shëtitores që kufizohet me plazhin e gjatë prej 4 km (2.5 milje). Ndërtuar fillimisht në vitet 1930, trotuari përmban një dizajn të valëve të paraqitura në gurë të zi dhe të bardhë. Në brendësi të shëtitores janë hotele dhe apartamente të mbushura me shumë turistë të huaj.
3. Ipanema
Plazhi i famshëm që vjen nga kënga “The Girl from Ipanema” në vitet 1960 mbetet një nga spotet më të njohura turistike të Rio-s. Një hapësirë e gjatë, me rërë të butë të bardhë dhe me valë të rrokullisura, Ipanema në mënyrë rutinore arrin në krye të listës se “Plazheve më të mira në botë” vit pas viti. Plazhi kufizohet nga një rrjet i organizuar mirë i dyqaneve, kafeneve dhe restoranteve, si dhe një koleksion të galerive të artit, teatrove dhe klubeve.
E vendosur në zonën e pasura të Jugut, ose “Zona Sul”, Ipanema shtrihet midis plazhet e Copacabana dhe Leblon. Postimet ose “postos” shënojnë plazh në seksione, dhe lloje të ndryshëm të njerëzve priren të mblidhen në secilën zonë. Familjet favorizojnë seksionin ndërmjet posteve 11 dhe 12, ndërsa zona afër postit 9 tërheq sunbathers të dedikuar per artistët .
4. Mali Sugarloaf
Ngjitja mbi 400 metra mbi “gojën” e gjirit të Guanabara, mali Sugarloaf është një monolit i kuarcit dhe granitit që vizitorët mund të kalojnë përmes një teleferiku me xhama të njohur si një “bondinho” ose “teleférico”. 20 minuta nga baza e kodrës Babilônia dhe ngjitet në majë të kodrës Morro da Urca. Prej aty, vizitorët mund të marrin një teleferik të dytë deri në majën e malit.
5. Jardim Botanico
E vendosur në perëndim të lagjes Lagoa, kopshti botanik i Rio de Janeiro, ose Jardim Botanico, strehon më shumë se 8.000 lloje bimësh. E ndërtuar në fillim të viteve 1800, kopshti përmban shumë mostra të lashta bimesh tropikale duke përfshirë rrugët e pemëve të mbuluara nga palmat. Vizitorët dynden në park për të parë 600 speciet e orkide. Kopshti përfshin një numër monumentesh, burime dhe veçori, duke përfshirë një kopsht japonez, një pellg të mbushur me zambakë uji dhe Museu i ri Meio Ambiente, i cili shfaq eksponate që fokusohen në mjedis.
6. Lagja e Santa Teresës
I ngritur në një kodër me pamje nga porti i qytetit, lagja Santa Teresa fton vizitorët që të kthehen prapa në kohë dhe të përjetojnë elegancën e zbehur të pallateve të plantacioneve të Rio në shekullin e 19-të dhe rrugët me kalldrëm. Rajoni evakuoi zhvillimin deri në 1896, kur u ndërtua një ujësjellës që lidhte lagjen në qytet. Qarku ishte një parajsë për artistët, muzikantët dhe shkrimtarët e shekullit të 20-të, dhe megjithëse klubet e modës dhe butikat e kanë tejkaluar lagjen, ajo ende mban një viber miqësore të kolonive artistike. Karriera e fundit e mbetur e qytetit, tramvaja e Santa Teresës, ishte një atraksion turistik popullor në Rio de Janeiro, por u mbyll pas një aksidenti të rëndë në linjë.
7. Lapa Neighborhood
E vendosur në pjesën qendrore të Rio-s të njohur si “Centro”, lagja Lapa ishte dikur lagja me pull te kuqe e qytetit. Sot, zona është e njohur për natën e saj të gjallë. I veshur me bare samba dhe choro, muzika dhe kërcimi dalin në rrugë gjatë netëve të fundjavës. Pjesa më e madhe e arkitekturës së lagjes daton në vitet 1800, duke ofruar një sfond skenik për të gjitha festimet. Është vendi i përsosur për t’u takuar me miqtë dhe cariocas për të shijuar kuzhinën lokale dhe për të pirë caipirinha, koktej kombëtar me pije alkoolike . Escadaria Selarón, janë dy rrugë të famshëm që lidhën dy lagjet Lapa dhe Santa Teresa.
8. Parku Kombëtar Tijuca
Një nga parqet me pyjet më të mëdha urbane në botë, Parku Kombëtar Tijuca mbulon një zonë të madhe të një peizazhi kryesisht malor. Vizitorët mund të shkojn deri në majën më të lartë të Rio, Pico da Tijuca, për të shijuar pamje të gjirit të Guanabara dhe të qytetit më poshtë. Pothuajse i shkatërruar në fillim të viteve 1800 duke shkelur plantacione të kafesë, pjesa më e madhe e pyllit u ripërpunua me dorë në gjysmën e dytë të shekullit me rreth nëntë milionë pemë. Atraksione përfshijnë kapelën Mayrink, e cila ka piktura të pikturuara nga piktori i njohur neo-realist i Brazilit, Cândido Portinari, dhe ujëmbledhësi i ujëvarës Cascatinha prej 100 këmbësh.
9. Stadiumi Maracana
Futbolli është sporti më i rëndësishëm në Brazil dhe stadiumi Maracanã është një nga monumentet më të rëndësishme të Rio. Në Brazil më shumë njohin futbollistët e famshëm se sa Presidentin e vendit. Sapo u ndertua stadiumi Maracana ishte më i madhi i futbollit në botë, ai ishte në gjendje të mbante pothuajse 200,000 njerëz, kur u hap në vitin 1950, dhe Brazili humbi finalen me Uruguajin në Kupen e Botës. Në kohët moderne, kapaciteti është reduktuar për shkak të konsideratave të sigurisë dhe futjen për të gjithë tifozët. Ajo u rindërtua pjesërisht në përgatitje për Kupën Botërore 2014 dhe aktualisht është në gjendje të mbajë 80,000 spektatorë ,duke e bërë atë stadiumin më të madh në Amerikën e Jugut.
10. Lagja e Lagoa
Zona Lagoa nuk është vetëm lagjia më ekskluzive në zonën e te pasureve të zonës Sul, por është lagjia e tretë më e shtrenjtë në të gjithë Amerikën e Jugut. Është gjithashtu shtëpia e një lagune të madhe të njohur si Lagoa Rodrigo de Freitas. Rruga katër milje që rrethon lagunën është një vend i preferuar për joggers dhe çiklistë. Kafenetë dhe restorantet e hapura përgjatë bregut ofrojnë pamje mahnitëse të lagunës dhe plazhet përtej.
11. Parque Lage
Ky park publik i bukur ndodhet në këmbët e malit Corcovado. Rrethuar nga rainforest shiu i pyllit, ajo mbushur me shtigje që nuk kalohen lehet në këmbë, kopshtet madje kan edhe një akuarium të vogël në një mjedis të qetë. Është gjithashtu vendi i një pallati mahnitës që dikur i përkiste një këngëtari të famshëm italian, Gabriella Besanzoni dhe bashkëshortit të saj. Sot, kjo rezidencë e strehon Escola de Artes Visuais, e cila është një shkollë arti që organizon ekspozita të lira arti. Parque Lage gjithashtu përmban një kafene dhe ofron një pamje të statujës së famshme të Krishtit, Shëlbuesi në largësi. Ka një shteg që shkon nga parku në statujë, por ka disa seksione të moderuar e të vështira..
12. Barra da Tijuca Beach
Ky plazh i bukur, i cili është më i gjati në Rio de Janeiro, krenohet me rërë të pastër të bardhë dhe tenton të jetë më pak i mbushur me njerëz dhe tërheq më pak turistë sesa Ipanema dhe Copacabana. Barra da Tijuca Beach është, në të vërtetë, plazhi ku vendasit zgjedhin të shkojnë kur shkojnë në plazh. Ujerat e saj thuhet se janë më të pastra se ato të dy plazheve më të famshme. Barra da Tijuca tenton të tërheqë vizitorë aktivë të plazhit, kështu që ju do të gjeni shumë surfers. Zona përreth Barra da Tijuca Beach është gjithashtu në Rio, duke u zhvilluar me nji zhvillim qe ka nisur rreth 30 vjet më parë. Ai krenohet me një qendër tregtare të madhe, Qendrën Tregtare Barra, e cila ka më shumë se 700 dyqane dhe restorante. Kjo lagje ka fituar një reputacion si vendi ku të rinjtë dhe të pasurit zgjedhin të jetojnë.
13. Plazhi i Prainhas
Nëse jeni duke kërkuar për një shtrirje të qetë të rërës afër Rio de Janeiro, atëherë drejtohuni në Plazhin e Prainha. Ky është një plazh gjysmë-hënë që kufizohet nga kodra të mbuluara me xhungla. Në krahasim me Copacabana ose Ipanema, Plazhi Prainha është relativisht i pakonsoliduar, veçanërisht në fundjavë. Kjo plazh ka ujëra të qarta, rërë të pastër, valë të shkëlqyeshme dhe është shumë popullor me surferët. Sidoqoftë, oqeani këtu njihet për nëntokën e saj të fortë. Pra, vetëm notarët ose surferët e fortë duhet të përpiqen të notojnë në këto ujëra. Ka një restorant të vogël në ajër të hapur me pamje nga plazhi si dhe disa kioska në rërë ku gjithashtu mund të blini disa ushqime dhe pije.
14. Theatro Komunale
E vendosur në qendër të qytetit, Theatro Municipal do Rio de Janeiro – ose Teatri Komunal – është shtëpia kryesore e operës së Rio. E ndërtuar fillimisht në fillim të shekullit të 20-të, kjo është një ndërtesë e mrekullueshme neoklasike që ka pasqyra të kthyera, kolona mermeri dhe shkallët e gjelbër të oniksit. Shumë vizitor konsiderojnë këtë ndërtesë, e cila u frymëzua nga Opera e Parisit të Charles Garnier, të jetë një nga më të bukurat në vend. Nëse keni një shans, përpiquni të merrni një shfaqje në Theatro Municipal. Por edhe nëse nuk keni kohë ose nuk mund të merrni bileta për të parë një shfaqje në këtë ndërtesë, sigurohuni që të shijoni një udhëtim nga ky teatër i famshem.
15 – Aqueduct Carioca
Aqueduct Carioca u ndërtua në mes të shekullit të 18 si një mënyrë për të furnizuar Rio de Janeiro me ujë të freskët të pijshëm nga lumi Carioca. Një nga tiparet e ujësjellësit ishte një segment që përbëhej nga dy tregime me harqe të mëdha. Megjithëse, Ujësjellësi Carioca u mbyll në fund të shekullit të 19-të, harqet mbetën. Më 1896 u vendos që të përdoreshin majat e harqeve për të levizur me tramvaj që lidhte qendrën e qytetit në lagjen e Santa Terezës. Ndonëse tramvaj u mbyll shkurtimisht në 2011 për shkak të një aksidenti, ajo është ende në veprim sot, megjithëse me shërbime të kufizuara. Aktualisht, harqet janë një vend takimi popullor për vendasit, veçanërisht gjatë natës, kur zona vjen e gjallërohet me shitësit e rrugës, muzikën dhe vallëzimin.

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply

/* ]]> */