Lajme nga Kosova

Hahn pas bisedës me Vuçiç: Urgjentisht duhet të hiqet taksa prej 100 për qind

Komisionari për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Johannes Hahn, pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, ka folur rreth vendimit të Kosovës për vendosjen e taksës. Ai ka thënë se vendimi i Kosovës për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnjës dhe Hercegovinës pengon bashkëpunimin rajonal.

“Takim i mirë me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Beograd, ku diskutuam për vendimin e Kosovës për vendosjen e tarifave mbi mallrat nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, e cila pengon CEFTA-n dhe bashkëpunimin rajonal. Ne ramë dakord për nevojë urgjente për depërshkallëzim”, ka shkruar Hahn në Twitter.

Komisioneri Hahn do të vazhdojë vizitën e tij në Kosovë ku do të takohet me krerët më të lartë të vendit.


Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply