Lajme nga Diaspora

Nuk ka flamur zviceran për “Ujorin” thotë qeveria

E Hënë, 3 Dhjetor 2018 – 21:35
albinfo.ch

Qeveria zvicerane ka hedhur poshtë thirrjet për të lejuar që anija humanitare “Ujori” të lundroj nën flamurin zviceran. 

Anija, e cila shpëton emigrantët e goditur në Mesdhe, është aktualisht e ankoruar dhe e palëvizshëme në Marsejë.

Në një përgjigje me shkrim ndaj parlamentarëve të hënën, Këshilli Federal hodhi poshtë idenë e akreditimit të një flamuri zviceran në anije, një kërkesë e bërë nga disa politikanë nga partitë e krahut të majtë dhe të qendrës.

Përpjekjet për të shpëtuar dhe menaxhuar migrantët e goditur në Mesdhe kanë nevojë për një përgjigje evropiane, tha qeveria. Kjo duhet të respektojë rregullat e shpëtimit detar, të sigurojë portet e sigurta të zbarkimit dhe të ofrojë një mekanizëm për shpërndarjen e refugjatëve që vijnë.

Përpjekjet e izoluara si një fluturim fluturues zviceran, vetëm do të kompromentojnë një përgjigje të përbashkët dhe do të përfundojnë si të padobishme, tha ai, shkruan Swissinfo, përcjell Albinfo.ch.

Anija, e cila më parë ka operuar nën një flamur gjibraltar dhe pastaj një flamur panamez, ka parë që të dy vendet tërheqën mbështetjen e tyre. Aktualisht ai është ankoruar në portin francez të Marsejës, ndërsa pret lajme të mëtejshme.

Anija, Ujori ka shpëtuar rreth 30,000 emigrantë gjatë dy vjetëve. Pas mbylljes së porteve italiane më parë këtë vit, anija u bë anija e fundit e mbetur e shpëtimit të OJQ-ve që operonte në Mesdheun qendror.

Si dhe kërkesat e parlamentarëve, një peticion i koordinuar nga OJQ-të, nënshkruar nga rreth 27,000 njerëz, iu dorëzua qeverisë në tetor, duke kërkuar që Ujori t’i jepej flamuri zviceran, shkruan Swissinfo, përcjell Albinfo.ch.


Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply