Lajme nga Kosova

Të dielën mot me shi, nga e hëna priten reshje bore

Në fillim të javës sërish pritet të depërtojë një vorbull ciklonike, që do të favorizojë mot me shi dhe borë, e vende-vende me shi të akullt. Nga dita e martë do të shtrihen masa më të ftohta arktike, që do të zbresin edhe temperaturat maksimale afër 0C, derisa priten mundësi për reshje të dobëta bore.

Me dinamizimin e motit në fundjavë dhe me qarkullim të mjaftueshëm ajror, nga dita e diel pritet edhe përmirësim i cilësisë së ajrit dhe rënie e indeksit të kualitetit të ajrit në vlera normale.

8.12 – Mot kryesisht me vranësira, e pasdite dhe në mbrëmje priten reshje shiu, që më vonë mund të përzien edhe me reshje bore. Në vise malore priten vetëm reshje bore.

9.12 – Në mëngjes ngrica, e në vise të ulëta mundësi për mjegull. Gjatë ditës kryesisht me diell. Vonë në mbrëmje sërish priten reshje shiu.

10.12 – Herët në mëngjes reshjet e shiut do të përzien me borë, vende-vende edhe me shi të akullt. Gjatë ditës kryesisht vranët. Pasdite dhe në mbrëmje reshje shiu, që më vonë do të shndërrohen në borë.

11.12 – Mot më i ftohtë, kryesisht me vranësira, e kohëpaskohe me mundësi për reshje lokale bore.

12.12 – Mot i ftohtë, pjesërisht i vranët, por me intervale më të gjata me diell.

Temperaturat e ajrit, në mëngjes do të luhaten nga -6C deri në +1C, ndërsa ato maksimale gradualisht do të zbresin nga 8C deri në 2C, në fillim të javës së ardhshme.

Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare, nga jugu dhe veriu 2-6m/s, e në fillim të javës së ardhshme nga veriperëndimi 2-6m/s.

Shtypja atmosferike, do të luhatet rreth vlerave normale, e në fillim të javës do të shënojë rritje/prishtinaweather.


Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply