Teknologji

Arrestohet një gazetare në Filipine për “shpifje kibernetike”

CEO e Rappler, një media online kritike nga qeverisë së Filipineve është arrestuar ditën e sotme në Manila.

Maria Ressa akuzohet për “shpifje kibernetike” për aferat korruptive të një biznesmeni dhe gazetari.

Avokatët e lirisë së shtypit e shohin këtë si përpjekje nga qeveria për të heshtur zërat kritikë.

Presidenti Rodrigo Duerte ka thënë se akuzat ndaj saj nuk kanë sfond politik. Media e  Maria Ressa konsiderohet si “fake news” nga Duerte.

Akuzat kanë të bëjnë me një raport të publikuar në vitin 2012. Rappler është themeluar nga Ressa në 2012 së bashku me tre gazetarë të tjerë.

Që atëherë puna e saj me gazetarinë investigative ka tronditur opinionin publik në Filipine. /PCWorld Albanian


Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply