Lajme nga Bota

Ish-agjentja për kundërzbulim e Forcave Ajrore amerikane akuzohet për spiunime për Iranin

Prokurorët e SHBA-së kanë akuzuar një ish-oficere të Forcave Ajrore të SHBA për spiunim Iranit në një operacion të përpunuar që synonte oficerët e tjerë të shërbimit të fshehtë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Monica Witt, e cila thuhet se u largua nga Irani në vitin 2013, kishte punuar më parë si oficer amerikan i kundërzbulimit.

Katër qytetarë iranianë gjithashtu janë akuzuar për përpjekjen për të instaluar softuer spiun në kompjuterët që u përkasin kolegëve të zonjës Witt.

Sipas FBI, zonja Witt u pa për herë të fundit në Azinë jugperëndimore në korrik të vitit 2013.

Prokurorët thonë se znj. Witt ishte dhënë niveli më i lartë i kundërzbulimit të SHBA dhe ka punuar në Forcën Ajrore të SHBA-së nga 1997 deri në vitin 2008.

Departamenti Amerikan i Thesarit ka sanksionuar gjithashtu dy kompani iraniane – New Horizon Organization dhe Net Peygard Samavat Company – për rolin e tyre në këtë komplot.

“Është një ditë e trishtuar për Amerikën kur një nga shtetasit e saj tradhton vendin tonë”, ka thënë Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm, John Demers, kreu i divizionit të sigurisë kombëtare të departamentit të drejtësisë. /Telegrafi/


Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply