Lajme nga Bota

​Erdogan humb Stambollin – Telegrafi

Zgjedhjet lokale u mbajtën në Turqi të dielën dhe sipas rezultateve paraprake, udhëheqësi i partisë AKP Recep Tayyip Erdogan humbi në qytetet e mëdha.

CHP opozitare fitoi më shumë vota në kryeqytetin Ankara, dhe luftë e pasigurt është në Stamboll, në të cilën CHP po udhëheq me rezultat të ngushtë, sipas gazetës Hurriyet.

Në Ankara, AKP qeverisëse fitoi 47.10% të votave, ndërsa CHP 50.91%. Në Stamboll, pas numërimit në fund, kandidati i opozitës Ekrem Imamov fitoi 48.79% të votave dhe Binali Yildirim, ish-kryeministri turk dhe i besuari i Erdoganit ka fituar 48.51 për qind.

Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit e Erdoganit ka humbur tetë nga 13 qytetet më të rëndësishme turke, rezultati ky më i keq në zgjedhje që nga formimi i saj në vitin 2001. /kp/Telegrafi/

Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply