Sports

GOLAT/ Ajaxi “masakron” Juven në Torino, holandezët në gjysmëfinale

Nuk mjafton as Cristiano Ronaldo, që Juventusi t’ia dalë të fitojë në Europë, pasi bardhezinjtë i dhanë lamtumirën Ligës së Kampionëve, pas një humbjeje të hidhur përballë talenteve të Ajaxit.

Holandezët erdhën dhe dominuan në “Allianz Stadium”, në një stadium tërësisht bardhezi, madje nuk u dorëzuan as kur e panë veten në disavantazh, pas golit të shënuar nga Ronaldo në minutën e 28’.

Reagimi i tyre ishte në kufijtë e perfektes, pasi arritën fillimisht të barazojnë me anë të van de Beek dhe të shënojnë në pjesën e dytë golin e fitores me anë të mbrojtësit De Ligt, duke marrë një kualifikim tërësisht të merituar.

Në minutat e mbetura, ishin sërish holandezët, që nuk u tërhoqën mbrapa, por vijuan sulmet në kërkim të golit të tretë, të cilin e gjetën, por arbitri e anuloi për pozicion jashtë loje.

Përveç një kualifikimi tërësisht të merituar për në gjysmëfinalet e Champions Leagues, Ajaxi tregoi këtë mbrëmje se nuk ishte aspak rastësor fakti që në fazën e 1/8-ave eliminoi kampionët në fuqi të Europës, Realin e Madridit.

Huazuar nga

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply