Lajme nga Bota

Festimet e pavarësisë, 16 të vdekur nga një incident në një stadium në Madagaskar (Video)

Të paktën 16 njerëz janë shtypur për vdekje në një stadium në Madagaskar gjatë festimeve të ditëve të pavarësisë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, detajet janë të paqarta, por autoritetet thanë se shtypja ndodhi pasi njerëzit u përpoqën të largoheshin nga stadiumi pas një parade dhe policia mbylli dyert.

Veç kësaj, bëhet e ditur se dhjetëra të tjerë u plagosën në stadiumin në Antananarivo, kryeqytetin e vendit.

Ndryshe, shtatorin e kaluar, një rritje e turmës gjatë një ndeshjeje futbolli në të njëjtin stadium vrau një person dhe plagosi më shumë se 30 të tjerë.

Në incidentin e fundit, mijëra njerëz u mblodhën për një paradë ushtarake dhe një koncert.

Agjencia e lajmeve AFP raporton se, pas paradës, zyrtarët e sigurisë hapën portat për t’i lejuar spektatorët të largohen.

Por dëshmitarët thanë se disa porta u mbyllën menjëherë dhe turmat u bllokuan nga policia, duke shkaktuar një shtypje vdekjeprurëse.

Presidenti Andry Rajoelina më vonë vizitoi të lënduarit në spital dhe u tha gazetarëve se shteti do të mbulonte shpenzimet mjekësore të tyre. /Telegrafi/

Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply