Lajme nga Bota

Nëna kërkon ndihmë për djalin e saj të sëmurë, nën gardhin e emigrantëve – pas shpërthimit të trazirave në një strehimore në Meksikë (Video)

Ky është momenti prekës kur një nënë kërkon ndihmë për djalin e saj të sëmurë, pasi trazirat shpërthyen në një strehimore të imigracionit në Meksikë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, nëna e paidentifikuar shtrihet nën një gardh ndërsa thërret në spanjisht: ‘Djali im ka qenë i sëmurë për shumë ditë. Unë kam vuajtur shumë’.

Ajo thuhet të jetë një nga shumë emigrantët që janë në Feria Mesoamericana në qytetin e Tapachula.

Mediat shkruajnë se trazirat shpërthyen pasi ata kërkuan ushqim, ndihmë mjekësore dhe ndihmë për t’i lënë ata të largohen nga hapësira.

E nëna, e cila ka qenë atje për 10 ditë, shtoi: “Ata nuk na kanë dhënë ushqim. Nuk ka ujë të pijshëm. Ndihmë, ndihmojeni djalin tim. Ai është i sëmurë. Unë kam dy djem, një pesë-vjeçar dhe një 14-muajsh. … Më ndihmo të lutem. Djali im po vdes”.

Bëhet e ditur se nëna në video u përpoq të largohej nga porta kryesore, por u ndal nga anëtarët e Gardës Kombëtare, Institutit Kombëtar të Imigracionit dhe Policisë Federale.

Kampi raportohet se vuan nga probleme me ushqim, tualete të tejmbushura, infektime nga minjtë, plagë dhe raporte për abuzime nga rojet.

Gjithashtu besohet të ketë deri në 50 njerëz që flenë në dhoma të vogla.

Protestuesit në kamp, të përbërë nga emigrantë haitianë, afrikanë dhe aziatikë, bërtitën ‘Liri! Liri!’, ndërsa përpiqeshin për të shpëtuar, por problemet u zhdukën shpejt nga forcat e armatosura.

Ndërkohë, presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, ka thënë se do të hetojë ndalimin e diskutueshëm të migrantëve që përpiqen të kalojnë kufirin amerikan.

Premtimi i tij erdhi pas publikimit të disa fotografive në të cilat shihet një vajzë emigrante Valeria dhe babai i saj, Oskar Alberto Martinez Ramirez, të shtrirë bregut të një lumi, pasi u mbytën duke u përpjekur të kalonin kufirin. /Telegrafi/

Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply