Lajme nga Kosova

Aktivisti ndërroi jetë në burg, VV: Prokuroria t’i japë raportin e ekspertizës familjes së Astrit Deharit

Lëvizja Vetëvendosje i ka bërë thirrje Prokurorisë që t’i dorëzojë familjes së Astrit Deharit, ekspertizën mjeko-ligjore që është kryer në Zvicër. Astrit Deharit ndërroi jetë në burg, pasi ishte arrestuar gjatë një tubimi të Vetëvendosjes.

Përmes një komunikate për mediat, Vetëvendosja theksoi se prokuroria dhe ministria e Drejtësisë do të duhej të kishin njoftuar opinionin publik më herët për arritjen e këtij raporti.

“Kërkojmë nga Prokuroria që sa më parë t’i përgjigjet kërkesës duke ia dorëzuar Familjes Dehari dhe përfaqësuesit ligjor e avokatit mbrojtës të familjes Dehari, raportin në gjuhën origjinale. Si dhe ta publikojë atë në versionin origjinal dhe të përkthyer në gjuhën shqipe”, shkruhet në komunikatë.
(BalkanWeb)


Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply