Lajme nga Bota

Për ta kapur u deshën të zhvillohen luftime të ashpra mes forcave të sigurisë dhe kartelit Sinaloa, autoritet meksikane lirojnë djalin e El Chapos – për pak sa nuk u përgjak i tërë qyteti  

Autoritetet meksikane kanë liruar nga paraburgimi Ovidio Guzman Lopezin, pasi që arrestimi i tij ka shkaktuar luftë kartelësh nëpër rrugët e qytetit Culiakan.

Ovidio Guzman Lopez, 28-vjeç, djali i narko-bosit Joaquin Guzman i njohur si El Chapo. Ovidio është një nga katër fëmijët e El Chapos që i ka nga martesa e tij e dytë, transmeton Telegrafi.

El Chapo ka edhe dy gra tjera dhe të paktën gjashtë fëmijë, thuhet në raportin e policisë meksikane.

Ovidio është lideri i kartelit të fuqishëm Sinaloa, që së bashku me vëllanë e madh ka marrë kontrollin mbi këtë narko-bandë, pasi babai i tyre u arrestua dhe ekstradua në SHBA gjatë vitit 2017.

Këta dy vëllezër që në terrenin e tyre njihen si “Los Chapitos”, kohë më parë i kishin shpallur luftë njërit nga bashkëthemeluesit të kartelit famëkeq. Ismel El Majo Zambada kërkonte që vëllezërit Guzman të largohen nga kjo organizatë kriminale.

Kujtojmë që karteli Sinaloa i njohur ndryshe edhe si Guzman-Loera, merret me tregtinë e jashtëligjshme me drogë, shpëlarje parash dhe krim të organizuar dhe është themeluar në fund të viteve të 80-ta.

Por, ku është tani Ovidio?

Të enjten policia meksikane arrestoi Ovidion, disa muaj pasi që babai i tij El Chapo Guzman u dënua me burgim të përjetshëm për kontrabandim të drogës dhe shumë vepra tjera kriminale që rëndonin mbi të.

Por, arrestimi i tij shkaktoi luftës kartelësh nëpër rrugët e qytetit, ku autoritetet e sigurisë u detyruan ta lirojnë për të mos ardhur deri te gjakderdhja masive.

Lajmi për arrestimin e të riut Guzman shkaktoi luftëra të ashpra në Kuliakan që konsiderohet si “shtëpia” e kartelit Sinaloa.

Të shtëna armësh pati mes anëtarëve të kartelit dhe njësive speciale të policisë që kanë zgjatur me orë të tëra, e në video amatore dëgjohen të shtënat dhe trupat të pajetë nëpër rrugë, vetura të djegura dhe barrikada të shumta.

E duke parë se rrezikohej jeta e shumë qytetarëve, autoritet meksikane të sigurisë kanë liruar Ovidion disa orë pasi e arrestuan.

Kush është El Chapo Guzman?

Emri i tij i vërtetë është Joaquin Guzman Lorea e nofka e tij “El Chapo” do të thotë i “shkurti”, pasi është vetëm 167 centimetra i gjatë.

Ai mund të jetë i shkurtër me trup, por pushteti i tij vazhdon të ketë ndikim të madh. El Chapo është i njohur si narko-dileri më i pasur në botë.

Sipas të dhënave të gjykatës, ai kishte fituar 14 miliardë dollarë nga kontrabandimi i drogës gjatë karrierës së tij.

Guzman është bosi i kartelit Sinaloa në veri të Meksikës, që konsiderohet si furnizuesi më i madh i drogës në SHBA. E gjatë gjykimit të tij është zbuluar se kishte kontrabanduar drogë nëpër banane të plastikës dhe kënaçe.

Ai është dënuar me burgim të përjetshëm, plus 30 vite tjera në Brooklyn për shkak të kontrabandimit të drogës në SHBA. /Telegrafi/

Source link

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply