Lajme nga Kosova

E shkarkoi se përhapi panik për covid-19, LDK i kërkon Kurtit të tërhiqet nga vendimi: Veprime të njëanshme, cënojnë koalicionin

Pas shkarkimit nga pozita të Ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu nga kryeministri, Albin Kurti, LDK-ja ka thirrur mbledhjen e kryesisë në ora 18.

Në këtë takim do të diskutohet për vazhdimin apo jo të koalicionit qeverisës.

Kreu i LDK-së Isa Mustafa gjatë ditës ka shkruar se nuk e pranon shkarkimin e Veliut dhe se ky vendim shkel marrëveshjen për koalicon.

“Për mua dhe LDK-në është i papranueshëm shkarkimi i Ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu.
Kjo është shkelje e Marrëveshjes së koalicionit.