Lajme nga Dibra

Duka: Gjendja në Dibër drejt stabilizimit

Sipas të dhënave zyrtare, situata me koronavirusin në Komunën e Dibrës ka filluar të stabilizohet. Shpresojmë të dëgjojmë vetëm lajme të mira, tha kryetari i Komunës së Dibrës, Hekuran Duka,

Ai theksoi se dje nuk është regjistruar asnjë rast, ndërsa sot ka një, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 41 (një i vdekur). Në Klinikën e Sëmundjeve Infektive janë të hospitlizuar 13 ndërsa 27 janë në trajtim në shtëpijak. Ndërsa 199 persona janë në izolim, përcjell DibraJon.

Gjatë 24 orëve të fundit në komunë tërësisht është respektuar ora policore dhe masat qeveritare që janë në fuqi dhe shtoi se bashkëpunimi mes Shtabit operativ dhe institucioneve kompetente që veprojnë në situatë kur Dibra është në nivel. Ai apeloi tek qytetarët të vazhdojnë të respektojnë vendimet dhe urdhrat e institucioneve. Po ashtu, sipas tij, duhet respektuar edhe rekomandimin e Ministrisë për Shëndetësi, që ata të cilët kanë simptoma të koronavirusit, të paraqiten për testim vetëm nëpërmjet mjekëve amë.

“Edhe një herë, unë kërkoj nga qytetarët që të paguajnë faturat e tyre për ujë dhe mbeturina, sepse stafi i NPK” Standard “, të cilët janë në vijën e parë në këtë situatë, varen nga ato pagesa”, tha Duka.

The post Duka: Gjendja në Dibër drejt stabilizimit appeared first on DibraJon.

Huazuar nga

Add Comment

Click here to post a comment

Leave a Reply